Competition Finalists

Student Composers

The following student compositions were selected to be played at Conference during Opening Plenary, Banquet and/or Closing:

Student School
Andrew Perry Paragould High School
Beryl Anderson Harrison Junior High School
Braden East Tri County Technology Center
Bret Plunkett Van Buren High School
Britt Ryan Harrison Junior High School
Chase Carter & Detavion Turner Nettleton High School & Junior High School
CJ Thornton Jonesboro High School
Cody Davis Dover High School
Cole Wheeless Perryville High School
Daisy Ibarra Douglas MacArthur Junior High School
Jason Starr Jonesboro High School
Joe Cline Brinkley High School
Kirra Jones Harrison Junior High School
Lauren Kuykendall & Virginia Mohlke Batesville High School
Luiz Trejo Cutter Morning Star High School
Mason Ross SEACBEC Warren
Mishpat Jaquez & Gavin Ellis North Little Rock High School
Nathaniel Hudson Douglas MacArthur Junior High School
Neil Williams Harrison High School
Noah Crenshaw Douglas MacArthur Junior High School
Preston McBee Har-Ber High School
Silas Finch & Trey Lewis Nettleton High School
T.J. McDaniel Lakeside High School (Hot Springs)
Thea Norcross Harrison Junior High School
Tim Lawrence Cave City High School
Torrey Voisin & Zion Barnes Mena Middle School
Trey Lewis Nettleton High School
Twaun Simmons North Little Rock High School - East Campus
Ty Justice Northeast Technology Center
Ty Morphis Dover High School
Tyler White El Dorado High School
Vashawn Fisher North Little Rock High School - East Campus
William Larry & Jared Mathis Perryville High School
Zach Lee Wynne High School
Zach Tabor Douglas MacArthur Junior High School
Zachary Veteto Nettleton Junior High School
Zack Hall North Little Rock High School - East Campus
Zeke Clay Jonesboro High School

Music Competition Finalists

Congratulations to the following students who are finalists in the music competition! Winners will be selected via a live text vote and recognized on Tuesday, March 17th during the Opening Plenary. A short clip of the song will be previewed at Opening Plenary, but below is a full version of each song for you to check out prior to Conference.

Tech Support Olympiad Competition Finalists

Congratulations to the 5 student finalists in the Tech Support Olympiad!! These students are invited to Conference on Thursday, March 19 to participate in the final round. Don't miss the live competition at 9:00 AM in the Grand Lobby.

  • Courtney Crawford - Mountain Home High School
  • David Whelan - Lakeside Junior High School
  • Gregory Maddra - Har-Ber High School
  • Asher Bergen Rackley - Harrison Junior High School
  • Michael Medford - Mena High School

National Service Project Competition Finalists

Congratulations to the eight finalists (listed alphabetically) selected for the National Service Project competition! An email will be sent to these programs with the next steps.

  • Dover High School - Troop J Involvement
  • Helen Tyson Middle School (in collaboration with Har-Ber EAST, Hellstern EAST and Lakeside EAST) - ISSR: Interactive School Safety Resources
  • Huntsville High School - American Red Cross Rapid Response Team Camp
  • MacArthur Junior High School - Patient Urgency System
  • Mountain Home High School - Norfork Lake Hazard Map
  • Nettleton High School - Natural Disaster Emergency Plans
  • Pottsville High School - App on Fire
  • Prairie Grove High School - City of Prairie Grove Water Maps

Founder's Award Competition

Overall Finalists

We are pleased to announce the finalists for the Overall Founder's Award Competition. Congratulations to the following six EAST programs (listed alphabetically). An email will be sent to these programs with the next steps. CONGRATULATIONS!

  • Dover High School
  • Greenbrier High School
  • Harrisburg Middle School
  • Helen Tyson Middle School
  • Joe T. Robinson Middle School
  • Roberts Elementary School

Student Growth - Eligible Recipients

The following EAST programs have meet all of the requirements and are eligible to win the Founder's Award Sub-Category for Student Growth:

  • Bald Knob Schools
  • Buffalo Island Central High School
  • Clinton High School
  • Dover High School
  • Dover Middle School
  • Fountain Lake High School
  • Greenbrier High School
  • Harrisburg Middle School
  • Helen Tyson Middle School
  • Huntsville High School
  • Joe T. Robinson Middle School
  • Lakeside High School
  • Nettleton High School
  • North Little Rock High School - East Campus
  • Roberts Elementary School
  • Searcy High School
  • Springdale High School
  • Star City High School
  • Westwood Elementary School

Community and Collaboration - Eligible Recipients

The following EAST programs have meet all of the requirements and are eligible to win the Founder's Award Sub-Category for Community and Collaboration:

  • Bald Knob Schools
  • Clinton High School
  • Dover High School
  • Dover Middle School
  • Fountain Lake High School
  • Greenbrier High School
  • Harrisburg Middle School
  • Helen Tyson Middle School
  • Hot Springs High School
  • Huntsville High School
  • Joe T. Robinson Middle School
  • Lakeside High School
  • Mountain Home High School
  • Nettleton High School
  • North Little Rock High School - East Campus
  • Prairie Grove Middle School
  • Roberts Elementary School
  • Searcy High School
  • Springdale High School
  • Star City High School

Project Sophistication and Innovation - Eligible Recipients

The following EAST programs have meet all of the requirements and are eligible to win the Founder's Award Sub-Category for Project Sophistication and Innovation:

  • Bald Knob Schools
  • Clinton High School
  • Dover High School
  • Dover Middle School
  • Fountain Lake High School
  • Greenbrier High School
  • Harrisburg Middle School
  • Helen Tyson Middle School
  • Huntsville High School
  • Joe T. Robinson Middle School
  • Lakeside High School
  • Nettleton High School
  • North Little Rock High School - East Campus
  • Roberts Elementary School
  • Searcy High School
  • Springdale High School
  • Star City High School

2015 ASSET Initiative Solar Design Competition Finalists

An inspiring lineup of innovative student teams from around Arkansas submitted their own designs for solar-powered projects in the hopes of earning their way to EASTCON15. Three 2-person teams have made it to the finals in the competition and will battle for the 1st place prize on Wednesday, March 18th.

School Project Team Leader Facilitator
Pinkston Middle School Nature’s S.O.S.: Nature’s Solar-Operated Sprinkler Jackson Jones Ashley Dunavan
Nettleton High School Warming the Community Jasper Harrison Sandra Taylor
Batesville Junior High School Solar Powered Heatable Thermos Cade Hixson Robbie Cox

The 1st place winner will receive a prize that will be announced during Conference so STAY TUNED!

The Arkansas ASSET Initiative EAST Partnership is an outreach activity of the ASSET II National Science Foundation EPSCoR project designed to engage students in active STEM learning. For more information please visit www.arepscor.org.

Poster Competition

General EAST Poster Finalists

Brooke Dacus - Dover Middle School

Jimi Lopez - Fordyce High School

Cambrey Watson - Prairie Grove High School

Dakota Martinez - Nettleton High School

Project Poster Finalists

Dalton Van Horn - Dover High School

Jaron Northern & Kenneth Turner - Nettleton Jr High School

Shelby Hartzell - Dover High School

Nick McMahan - Searcy High School

Kayla Sallee - Claremore NTC

This page was last updated on Tuesday, March 10, 2015 at 8:42:53 AM | View update history